KONYA ŞEKER VE TORKU'YA GIDA KAHRAMANI ÖDÜLÜ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından her yıl 16 Ekim günü, Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır.
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilciliği iş birliğiyle “Su Hayattır. Su Gıda Demektir. Kimseyi Geride Bırakma” temasıyla düzenlenen “Dünya Gıda Günü” etkinliği Orman Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda yapıldı.

Etkinlik, Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu’nun (TÜMATA) özel dinletisiyle başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Gıda Günü Ana Etkinliği'ne video mesaj ile katıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mesajında, “Dünya Gıda Günü'nün, başta ihtiyaç sahipleri olmak üzere tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu yılın temasını, 'Su hayattır, su gıda demektir. Kimseyi geride bırakma' oluşturuyor. Bu önemli tema altına düzenlenecek etkinliklerin, hayat kaynağımız olan suya ilişkin farkındalığı artıracağına inanıyorum. Su stresi çeken bir ülke olarak elimizdeki kaynakları en verimli şekilde kullanmanın gayretindeyiz. Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak arasında mahiyet itibariyle hiçbir fark görmüyoruz. Bu amaçla hükümet olarak son 21 yılda ülkemizin su ve gıda güvenliğini garanti altına alacak pek çok önemli projeyi hayata geçirdik. Kuraklıkla mücadele stratejisi ve eylem planımızı bu yıl yenileyerek yol haritamızı oluşturduk. Tarımsal sulama yanında, sanayide ve bireysel tüketimde kullanılan su miktarının da azaltılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bunun için kendi vatandaşlarımızla birlikte tüm insanlığı su tüketiminde tasarruflu davranmaya davet ediyoruz" dedi.
Programın açılış konuşmaları TGDF Yönetim Kurulu Başkanı Demir Şarman, FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından yapıldı.
Açılış konuşmalarından sonra gıda üretiminde nitelikli, katma değerli çalışmalar yapan, suyu verimli kullanan, suya emek vermiş çiftçilere ve kurumlara plaket verildi.

Su konusunda fark yaratan gıda kahramanları olarak plakete layık görülen kişi ve kurumlar; Eskişehir’den çiftçi Hayriye Kuşçu, Ankara’dan çiftçi Hasan Hüseyin Yücel, Mardin’den Topraktan Tabağa Kooperatifi adına Şef Pelin Dökmen, Doğa Koruma Merkezi adına Dr. Uğur Zeydanlı ve Konya Şeker, TORKU adına Genel Başkanımız Ramazan Erkoyuncu oldu.


PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu'ya plaketini Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı ile BM Gıda ve Tarım örgütü Türkiye destekçisi Usta oyuncu Engin Altan Düzyatan takdim etti.
GIDA KAHRAMANI KONYA ŞEKER 
Plaketi Gıda devi Konya Şeker ve dünya markası TORKU çalışanları ile gıdanın üretici başmimarı çiftçiler adına almaktan gurur duyduğunu ifade eden PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu, " İnsanların, diğer canlıların ve dünyanın geleceği için gıda ile ilgili gerçekleştirdiğimiz nitelikli, katma değerli çalışmalar yaptığımız, suyun verimli kullanılmasında farkındalık oluşturduğumuzdan dolayı 2023 Gıda Ödülüne layık görüldük. Plaketimizi TORKU ailesi ve çiftçilerimiz adına, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı ile Usta oyuncu Engin Altan Düzyatan'dan teslim aldık. Gıda ve bunun temelini oluşturan tarımsal üretimin tüm dünyada en önemli stratejik konu başlığı olduğu bir dönemde kurumumuzun takdir edilmesini büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Tarımda suyun en verimli şekilde kullanılması ve Anadolu topraklarının suyla daha çok kavuşup bereketlenmesi için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz" dedi.Altınekin Yağ